Ömer Karakuş Tasarım ve Uygulama Ofisi

1989 yılında Ankara'da doğan Ömer Karakuş 2011 yılında Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Kültür Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Proje Yönetimi bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. "İnşaat Sektöründe Kalitesizlik Problemleri ve Çözüm Yaklaşımları" konulu teziyle sektörün problemlerine ilişkin tespitler ve detaylı çözüm önerileri geliştirdi. İtü Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Heyecan Giritli danışmanlığında yürüttüğü tezin çözüm önerilerinden bazıları ilgili bakanlar ve diğer sektör temsilcileri tarafından kabul gördü ve çözüm önerilerinden bazıları uygulamaya sokuldu. Yüksek lisansı devam ederken "Gayrimenkul Değerleme Teknikleri" üstünde çalıştı ve birçok firmaya gayrimenkul alımlarında danışmanlık yaptı. Üniversite yıllarında yurtdışında eğitim hakkı kazandı ancak gelecek planlarını iç mimari üstüne kurduğu için İstanbul'da çalışmayı tercih etti. Doğuş holding bünyesinde Kirazlı Metro Şantiyesinde, daha sonra Siyah Kalem A.Ş.'nin Kağıthane'deki Başbakanlık Osmanlı Arşivleri binalarının şantiyesinde çalıştı. 2014 yılında Mrv Yapı Mimarlık firmasını kurdu. VitrA I Artema ile ortak bir calışmaya girerek anahtar teslim banyo tadilat ve dekorasyonları yapmaya başladı. Yine aynı dönemde kendi markasıyla mutfak tasarımlarına yönelen Ömer Karakuş kendi usta ekibini de kurdu. Müşterilerinden gelen taleplerle komple anahtar teslim ev dekorasyonları tasarlayıp,uygulamaya başladı. 2018 yılına gelindiğinde ülkemizin bir çok şehrinde onlarca ev, villa, ofis, klinik, cafe ve restoran tasarım ve uygulamaları yapmış, 15 kişilik profesyonel bir ekip oluşturmuş oldu. Aynı yıl şirket ismini Ömer Karakuş Mimarlık olarak değiştirdi. 8 yıllık kariyerinde projelerin koordinasyonu, tasarımı ve uygulamasında uzmanlaşmıştır. Şu an ofis, ev, villa, cafe, restoran, klinik tasarım ve uygulamalarını Bakırköy'deki ofisinde yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Manifesto


Çalışanların tüm ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarına cevap veren kiralama süresinden ofisin kullanımına kadar en hızlı şekilde iş sahibine hizmet eden fit-out ofis projelerini yürütmekten büyük bir haz duyuyoruz.
Bir şirketin ihtiyaçlarını, iş yürütme tekniklerini, departmanlar arası ilişkilerini ve hiyerarşik yapısını anlayıp, nasıl bir mekânda bulunması gerektiğinden, sosyal alanlarına kadar tasarlanması gerekmektedir. Bir restoranın veya cafenin tasarımında ise proje aşamasından, peçete ve tuzluklarına kadar teslim etmek hem müşterimizin ticari başarısı açısından hem de bizim açımızdan en önemli konu.
Yemek konseptinden müşteri kitlesine kadar, hizmet anlayışından bulundugu lokasyona kadar herşeyin çok doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Sonuçta para kazanmak için yapılan bir yatırımın tüm süreçlerinin tasarlanmış olması gerekiyor ki işimizi şansa bırakmış olmayalım.
Böylelikle işletme sırasında çıkabilecek problemleri öngörerek markayı koruma altına almış oluyoruz. Yine bir klinik tasarlarken hastaların adımını attığı andan doktorunun yaptığı işlemlere kadar bütün hareket sisteminin tasarlanmış olması hem doktor, hem hasta hemde çalışanlar için çok önemli. Bir hastanın o klinikte ne yaptığından çok aklında o mekânda neler hissettiği kalıyor.
Hastane gibi olmayan, kendini evinde gibi hissettiren mekanlar oluşturmak bu konuların başında geliyor. Fit-out mantığını hem kurumsal ofislerde, hem cafe ve restoranlarda hem de kliniklerde kullanmak çok başarılı sonuçlar getirdi. Yine bu projeleri yürütürken geliştirdiğimiz iş yürütme ve uygulama teknikleri ile mekanları en hızlı şekilde müşterilerimize teslim etmekteyiz.
Tüm bunların yanında yaşam alanlarımızın da doğru tasarlanması, banyomuzun, mutfağımızın hayata bakış açımızı yansıtması insanı huzurlu hissettiriyor. Salonumuzda otururken kendinden hissetmediği mekanlarda insanlar ister istemez uzun vadeli planlar da yapamıyor. Amacımız çocukların ve ebeveynlerin birlikte mutlu,huzurlu bir yaşam sürebilecekleri kaliteli mekanlar oluşturabilmektir.